Ahoj všem, kteří zavítali.

9/07 TUNIS

Tento měsíc byl plný nových zážitků, radostí, ale i smutků.

Přišla jsem nešťastnou náhodou o celé fotografické vybavení, nemám čím fotit mé oblíbené makro a proto jsem porušila tradici a vkládám poslední snímky pořízené mým oblíbeným Canonem D400. Profňukala jsem spoustu dní a nevím, jestli se ještě někdy zmůžu na zrcadlovku, ale život jde dál a třeba se stane nějaký zázrak.

Mám nějaké macrosnímky v archivu, tak tam zabrousím.

Tak je pomalu měsíc září pryč, byl pro mne plný nových zážitků, ale i ztráty.Po dlouhé době jsme jeli na dovolenou. Vybrali jsme si Tunis-Tabarku, zelenou a plnou živočichů..tak alespoň sliboval katalog.Okolí Tabarky zelené celkem bylo, ale živočicha pro moje makro aby pohledal. Za celý pobyt jsme viděli jenom koníka a jednu vážku a tak jsem se musela zaměřit na jinou oblast a to fotografování života místních obyvatel a přírody. Ani jedno mi moc nejde..ale posuďte sami.
t2.jpg
t3.jpg
t4.jpg
t6.jpg
t8.jpg
t9.jpg
t10.jpg
t11.jpg
t12.jpg
t13.jpg
t14.jpg
t15.jpg
t16.jpg
t17.jpg
t18.jpg
západ.jpg
t1.jpg
Tabarka a její okolí bylo krásné. V turistické části i ve městě rostlo mnoho rozkvetlých ibišků, červených a růžových, silnice a cesty lemovaly oleandry. Květiny musely být denně zavlažovány, v zahradě hotelů pracovaly zavlažovače i v noci.

My jsme se ale chtěli podívat do části neturistické, která je oddělena a nebyla nám doporučena. Ani řidič autobusu nebyl nadšen naším směrem jízdy, ale nakonec nás vzal. Cesta na "druhou stranu" vedla do malého městečka - ale tam jsem již byli..pěšky přes les.

Kontrastem ke krásným vilkám s vysokými ploty, nové výstavbě i docela slušným cestám, byl velký nepořádek..vše se hází za plot, železo se nesbírá, odpad se vyváží do lesíka..no a všude plasty.

n1.jpg
n2.jpg
n3.jpg
n4.jpg
n5.jpg
n6.jpg
n7.jpg
n8.jpg

Všední život tunisanů je stále stejný, pomalý, klidný, veselý s bohatou gestikulací..jen ženy to tam nemají asi jednoduché. Jen málo žen se s námi bavilo a ty, které ano, tak pouze aby se pochlubily svými dětmi.

Matka se chlubila svým pětiletým synem, který byl právě po obřízce..to proto má pomalovaná chodidla henou, chůva s chlapečkem se jmenovala Marwa  a v hotelu malovala cizinkám ornamenty na ruce  a nohy.

Rády se nechaly fotografovat děti, nabíhaly přede mne, usmívaly se a někdy i trošíčku žebraly.

A muži? Ty snad nejraději sedí v kavárnách, venku na ulici a popíjí kávu a čaj, jenom málo z nich jsme viděli pracovat. Hlavně na stavbě luxusních vil, ale bez pořádného náčiní a nářadí..viz. muž na lešení a to jsem nezachytila skvělý okamžik, kdy mu pomocník nesl v děravém kbelíku vodu a než došel k lešení, musel jít znova..voda mu vytekla.

A pak také muži pracují na tržnicích, chytají turisty za ruce, nabízejí zboží, lichotí a za každou cenu chtějí prodat. Smlouváte, srážíte cenu a jakmile začnou vykřikovat "bankrot" je třeba odcházet  a oni za vámi běží až na ulici a pak je to ta správná cena, kterou zaplaťte. Lamentují, ale ve státním obchodě zjistíte, že jste nakoupili dobře, za skoro stejnou cenu. Někdy ovšem zboží horší kvality.

ž1.jpg
ž4.jpg
ž5.jpg
ž7.jpg
ž8.jpg
ž9.jpg
ž10.jpg
ž11.jpg
ž12.jpg
ž13.jpg
ž14.jpg
ž15.jpg
ž16.jpg
ž18.jpg
ž20.jpg
ž21.jpg
ž22.jpg
ž24.jpg
ž25.jpg
ž26.jpg
ž2.jpg
ž6.jpg
ž17.jpg
ž19.jpg
ž23.jpg

Svatby tuniského páru jsme se mohli zúčastnit jako hosté,kteří mají vyhrazený svůj prostor. Ale to neznají Čechy. Během několika okamžiků se všichni fotografové a majitelé kamer dostali do blízkosti nevěsty, která byla jako přincezna. Zato ženich..a to si bral 4 ženu.  Svatba trvala několik hodin a my jsme vůbec nepochopili o co jde, ženich neustále odcházel s partou mladíků kamsi do zákulisí hotelu, první žena - růžová - bavila nevěstu, která seděla na trůnu, tvář nehybnou, usmívající se a o zpestření se přičinily pouze malé drůžičky. Program zajišťovala hudební skupina a vše se přenášelo na velkou televizi.

Všichni svatební hosté i novomanželé spali v hotelu a jak je v této zemi zvykem..ve dne spí a žijí v noci.. objevili se na večeři již v civilních šatech a pobyli s námi ještě dva dny.

Pak přijely limuzíny a sbohem..snad bude nevěsta, pomalovaná krásnými znaky, šťastná.

s1.jpg
s2.jpg
s3.jpg
s4.jpg
s5.jpg
s6.jpg
s7.jpg
s8.jpg
s9.jpg

Čas běží jako voda a naše dovolená je u konce. Užili jsme si 40 stupňových veder, klidného moře, rozbouřeného moře, lezli jsme tam i při černé vlajce a naučili se podplavávat ty ohromné vlny, protože po nárazech na tělo, jsme si připadali jako naklepaný řízek. Také koupání v bazénu bylo bezvadné, sportovní činnost jak ve vodě, tak na suchu, procházky po okolí, návstěva přepychového francouzského hotelu, kde nás nejen nevyhodili, ale i srdečně zdravili. Bylo to fajn.

*****

Ne všechno bylo bezvadné, vadil mi nepořádek a špatné služby delegátky i jídlo bylo velmi jednotvárné. Ale co je dokonalé, že?

večerní koupel.jpg
poslední koupel.jpg
loučení.jpg
kdo by se obtěžoval.jpg
animátor.jpg


♥ Vítejte ♥
♥POKUSY♥
♥ČERNOBÍLÁ PŘÍRODA♥
♥CHAMELEON♥
♥ KAPIČKY ♥
zanechte adresu
přijdu se podívat
Děkuji za návštěvu a přijďte zas.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one